Ana Sayfa Firma Profili Ürünler Servis Hizmetleri Teknoloji İletişim  
 
 
       
 
  Teknoloji  
 
Lastik Hakkında
Run Flat
Çelikord
Güvenli Lastik Sistemi
Siber Lastik
 
 
     
 
  Çelikord  
 


Çelik kord, lastiğin gerilme mukavemeti, sünme, basınç ve gerilme altında yüksek modul gibi özellikleri için takviye edici bir üründür.

Çelikord kalite tutarlılığını kanıtlayarak ve pazar ihtiyaçlarını hem yeni ürün hem de hizmet anlamında karşılayarak 50 yıldır tüm büyük lastik üreticilerinin tedarikçisi konumundadır.

Genel tanımlar

 

Tel veya Çelik filamenti
Çelik kord örgüsünde veya kordta başlı başına kullanılan çelik tel.

Kord örgüsü
Daha sonra proseste kullanılmak üzere, bir grup çelik filamentinin bir arada bükülmesi ile oluşturulan birim üründür. Örgü, lastik takviye edici son ürün ise Kord olarak adlandırılır veya daha karmaşık yapıların bir elementi olabilir.

Kord veya Çelik Kord
İki veya daha fazla çelik filamentinin meydana getirdiği ve son ürün olarak kullanılan yapıya verilen isimdir.

Merkez – iç
Tek tel, üçlü sarım veya örgülerden oluşan ve diğer çelik filamentlerin üzerine sarılabileceği bir eksen görevi yapan kısımdır.

Sargı
Çelik kordun etrafına sarılan filament. (demet teli )

 

Sarım uzunluğu-adımı
Örgünün veya kordun içindeki herhangi bir elementin( filamentin ) 360° dönmesi için gerekli olan mesafenin mm olarakifade edilmesidir.

Sarım yönü
Örgünün veya kordun bileşenlerinin sarmal düzenini açıklamaya yarar.Tel dik tutulduğunda örgünün veya kordun merkez ekseni çevresindeki spiral kordun eğimli kısmından merkez kısmı yönünde S harfi biçiminde şekil oluşuyorsa S veya sol el sarımı, spiral kordun eğimli kısmından merkez kısmı yönünde Z harfi biçiminde şekil oluşuyorsa Z veya sağ el sarımı şeklinde sarım yönü isimlendirilir.

 

 
     
       
 
  Ana SayfaFirma Profili  |  Ürünler  |  Servis Hizmetleri  |  Kampanyalar  |  Teknoloji  |  İletişim  |

Her Hakkı Saklıdır. © Doğuş Lastik ve Servis Tic.Ltd.Şti.